Światowy rynek kosmetyczny – przegląd 2020
Branża beauty jest szeroko przedstawiona w Internecie. Dziś przejrzymy krótki wyciąg z badania www.marketwatch.com o rynku produktów kosmetycznych.
Całą treść badania i wniosków można przeczytać pod tym linkiem.
Wartość światowego rynku kosmetycznego w 2020 roku wycenia się na $652 miliardów. Według prognoz, wartość ta wzrośnie do $805,61$ w roku 2023 trzymając się wskaźnika CAGR na poziomie 7,14%.
Artykuły do pielęgnacji skóry i włosów, perfumy, kosmetyki kolorowe, dezodoranty oraz środki higieny i pielęgnacji jamy ustnej, to podstawowe kategorie produktów na rynku kosmetycznym. Pielęgnacja skóry jako wiodąca kategoria produktowa obejmuje 39% rynku światowego. Produkty dla włosów to kolejne 21%, makeup – 19%.
Pielęgnacja skóry nadal pozostanie również najbardziej zyskowną kategorią szykując wartość do $20,1 miliardów do roku 2023. Przy czym 40% światowej konsumpcji środków pielęgnacji skóry przepada na region Azji i Pacyfiku.
Większość produkcji kosmetyków znajduje się we własności kilku globalnych korporacji — L’Oréal , Unilever , Procter & Gamble Co. , Estee Lauder Companies, Shiseido Company, Lancôme.
Wiodącym producentem kosmetyków występuje marka L’Oréal, której roczny dochód sięga około $31,2 miliardów. Jej córka, L’Oréal Paris, również dominuje na rynku artykułów higieny osobistej sięgając dochodu na poziomie $28,38 miliardów.
Globalnie branża kosmetyczna to jeden z najmniej wrażliwych na wahania gospodarki sektorów. Łączna wartość sprzedaży może nieco maleć podczas spadów, jednak ilościowo sprzedaż pozostaje na mniej więcej tym samym poziomie. Głównie jest to możliwe dzięki temu, że konsumpcja kosmetyków zarówno przez kobiety jak i mężczyzn nieustannie i stabilnie rośnie cały czas.
Starzenie się ludności główną dźwignia rozwoju rynku
Przez ostatnie 20 lat przyrost naturalny maleje, co skutkowało podwyżką średniej wieku na całym świecie. Jednocześnie dążenie kobiet i mężczyzn do tego, by jak najdłużej zachować młodość i witalność sporo napędza rozwój branży kosmetycznej. Starzejące się społeczeństwo kreuje duży i stabilnie rosnący popyt na odmładzające produkty przeznaczone do redukowania zmarszczek i innych wiekowych niedoskonałości skóry, odwodnienia oraz produkty do poprawy karnacji i odbudowy zniszczonych włosów. Wszystko to tworzy prawie nieograniczone pole dla innowacji rozkręcające rozwój branży.
Według prognoz w 2050 roku liczba osób powyżej 60-go roku życia sięgnie 2,09 miliardów. Oczekiwana średnia długość życia dla kobiet wzrośnie do 86,3 lat, a dla mężczyzn – do 83,6 lat. Już teraz można zaobserwować widocznie rosnący udział osób starszych w łącznych zakupach kosmetyków.
E-commerce najszybciej rosnącym kanałem sprzedaży i dystrybucji
Produkty kosmetyczne do pielęgnacji skóry i włosów oraz perfumy, to artykuły najwięcej sprzedające się w sieci. Na tle tego firmy skupiają coraz więcej działalności marketingowych w Internecie licząc na osiągniecie znaczącego wzrostu przychodów relacyjnie niewielkim kosztem. Na rynku widoczna jest tendencja do inwestowania w tworzenie kreatywnych i przyciągających stron internetowych i aplikacji mobilnych oraz intensywną, nieraz nawet agresywną promocję w Social Media – Facebook, Twitter, TikTok. Ten sektor również znacznie zyskuje na pojawieniu się coraz większej ilości produktów dostępnych wyłącznie w sklepach internetowych. Ponadto portale społecznościowe, takie jak Instagram, Youtube, TikTok to platformy wywierające ogromny wpływ na grupy docelowe w młodszym i nawet średnim wieku, oraz kreujące popyt na określone kategorie produktów i, co najważniejsze, pomagające niwelować dystans pomiędzy marką a konsumentem. Na pierwsze miejsce powoli wychodzą różnego rodzaju kampanie edukacyjne pomagające klientom, na przykład, w sposób właściwy dobierać i komponować kosmetyki do makijażu lub poprawnie używać rzadkie produkty kosmetyczne czy kosmetologiczne w domu. Beauty blogerzy oraz niezależni twórcy kontentu również stanowią wielką siłę napędową, na zlecenie podgrzewającą zainteresowanie wobec marek kosmetycznych social media.