Trendy z rynku opakowań szklanych
Szklane opakowania kosmetyczne cieszą się coraz większą popularnością na rynku. W międzynarodowym badaniu zrealizowanym przez FEVE, Europejską Federację Szkła, przeprowadzonym na próbie 2030 konsumentów w 5 krajach europejskich, aż 77 proc. respondentów uznało, że szkło to najlepsze opakowanie dla perfum, kosmetyków i wyrobów farmaceutycznych. Nic więc dziwnego, że kolejne firmy branży beauty wybierają je dla swoich artykułów – już nie tylko olejków czy serum aplikowanych pipetami, ale też popularnego asortymentu, jak szampony oraz produkty do ciała. Natomiast producenci opakowań, chcąc sprostać potrzebom rynku, eksperymentują i poszerzają wachlarz rozwiązań oferując nowe kolory, kształty i wykończenia. By w gąszczu tych propozycji odnaleźć to, co najciekawsze, przygotowaliśmy przegląd najważniejszych trendów ze świata opakowań szklanych.
Szklane opakowania odpowiedzią na ekowyzwania
Rosnąca świadomość ekologiczna konsumentów wyznacza kierunek w jakim podążają globalne rynki. Trend na coraz szersze zastosowanie opakowań szklanych ma swoje źródło w możliwościach odzyskania surowca do ponownego wykorzystania. W badaniu przeprowadzonym przez Niemiecki Związek Szkła (BV GLAS) wykazano, że butelki szklane można poddać recyklingowi w 89-97 proc. Również 7 na 10 respondentów ankiety wie, że szklane pojemniki po kosmetykach, można przeznaczyć do przetworzenia, a 69 proc. wskazało szkło jako opakowanie najbardziej nadające się do recyklingu i przyjazne dla oceanów. Ponieważ konsumenci traktują je, jako bezpieczne dla środowiska, będzie zyskiwało na popularności w różnych segmentach, np. służąc do pakowania suplementów diety, na co zdecydowało się już kilka firm.
Wzrost zapotrzebowania na duże pojemności
150 ml, 200 ml, 250 ml, 300 ml, a nawet 500 ml – to pojemności, które wyznaczają nowy trend w rozmiarach opakowań szklanych. Chociaż są duże i ciężkie, co przekłada się na wyższy koszt ich transportu, nie zniechęca to producentów kosmetyków. Ci – podobnie jak klienci docelowi – cenią szklane pojemniki za ich walory estetyczne, ekologiczne oraz jakość. Według 83 proc. respondentów badania szkło najlepiej zachowuje właściwości i zapach produktów, 69 proc. uznaje je za bezpieczne, a dla 86 proc. jest też gwarancją jakości premium zapakowanych w nie kosmetyków.
Kolor szkła wartością marketingową
Białe szkło.
Z jakością premium kojarzą się również opakowania z białego szkła. Za ich wyjątkowy, stylowy wygląd trzeba zapłacić więcej niż w przypadku standardowych pojemników, jednak cena nie obniża ich popularności i cieszą się coraz większym zainteresowaniem.
Brązowe szkło.
Największe powodzenie wśród opakowań szklanych już dawno osiągnęły te w kolorze brązowym, typowym dla kosmetyków aptecznych. Kojarząc się z preparatami leczniczymi wzbudzają zaufanie do produktu, a ze względu na zdolność pochłaniania promieni UV zapewniają optymalną ochronę wrażliwych na światło formuł. Z tego względu brązowe szkło króluje wśród opakowań kosmetyków organicznych.
Zielone szkło.
Na fali ekotrendów zyskało zielone szkło. Chociaż zielone opakowania nie są bardziej ekologiczne niż inne wykonane ze szkła, sam kolor kojarzy się pozytywnie – z roślinami, naturą, ekologią, co w dobie szczególnej troski o środowisko oznacza dodatkową wartość marketingową dla produktu.
Matowe wykończenie
Niezależnie od wybranego koloru opakowanie warto wykończyć za pomocą specjalnego matowego pokrycia, które doda klasy każdemu produktowi.
Oryginalny kształt ze „zwężanymi ramionami”
Szklane pojemniki, które nie mają typowej, okrągłej formy, ale zwężają się ku górze to niebanalne rozwiązanie popularne wśród tych, którzy poszukują oryginalnych pomysłów na zapakowanie swoich produktów. Nowoczesne i eleganckie słoiki oraz butelki ze „zwężanymi ramionami” są dostępne w wielu różnych rozmiarach i kolorach.